Praha 1, Sklady zabaveného majetku

Geistgasse 12

Dušní 141/12 (Španělská synagoga).

Sklad 0, 1, 1a. Hromadný sklad.

Hromadný sklad. Nábytek a kufry, sáčky na chléb, aktovky, obleky pánské, obleky dětské, pracovní oblečení pro muže, pracovní kabáty pro ženy, župany, osušky, dětské prádlo, návleky na nohy, prostěradla, prostěradla – metráž, dámské tašky, bavlněné a vlněné přikrývky, kapny, kožené zboží, tkaniny a peřiny, boty a jednotlivé kusy bot, flanel metráž, froté látky, nádobí a hadry na uklízení, rukavice (pánské, dámské dětské), rukavice kožené (dámské, pánské), ručníky bílé, ručníky froté, ručníky kuchyňské, košile (pánské, dámské, dětské), kalhoty (pánské, dámské, dětské), kaprice polštáře, dámské a dívčí oděvy, kartáče, hřebeny, kombinézy, kostýmy, kravaty, pánské a dámské noční prádlo, kabáty dámské včetně zimních, letní pánské kabáty, dětské kabáty, matrace, bílé a barevné ubrousky, peřiny dětské, bílé a barevné povlaky na peřiny, dámské a pánské kapesníky, textilní odpad, dámské a pánské pulovry a vesty, plédy, plymó, bílé a barevné potahy na polštáře, pancéřové pokladny, rakety, cestovní pokrývky, batohy, lyže, vařiče na alkohol, prachovky, prošívané deky, slamníky a potahy, punčochy a ponožky (pánské, dámské, dětské), pánská saka, župany dámské, deštníky dámské, deštníky pánské, šůsky dámské, pánské boty, pánské polobotky, kanady, dámské boty a holínky neroztříděné, zástěry, bílé a barevné ubrusy, hedvábné závěsy, dlouhé a dvojité dlouhé záclony, zatemňovací závěsy, ozdobné přikrývky, ozdobné polštáře, vesty, náčiní pro domácí praní prádla.

Treuhandstelle vznikla z rozkazu Ústředny pro židovské vystěhovalectví 13. října 1941 a byla největším oddělením působícím při Židovské náboženské obci v Praze. Náplň činnosti tohoto oddělení byla naznačena již dobou jeho vzniku. O tři dny později odjel z Protektorátu Čechy a Morava první transport židovských obyvatel, jehož cílovou stanicí bylo ghetto v Lodži. Po deportovaných osobách v protektorátu zůstaly opuštěné domácnosti, jejich vybavení zde původní vlastníci museli zanechat a odkázat Ústředně pro židovské vystěhovalectví (v srpnu 1942 přejmenované na Ústřední úřad pro uspořádání židovské otázky v Čechách a na Moravě). Evidencí a správou vybavení opuštěných bytů byla pověřena právě Treuhandstelle. Počet těchto domácností se postupem času pochopitelně zvyšoval, což vedlo i k nárůstu agendy tohoto oddělení.

Hlavní náplní činnosti Treuhandstelle byla evidence a správa movitého majetku deportovaných osob. Její zaměstnanci vybírali na seřadišti od osob zařazených do transportu klíče od jejich bytů, evidovali veškeré věci v těchto bytech zanechané, označovali je transportním číslem jejich původního majitele a takto „zpracované“ movitosti pak odváželi do speciálních skladů určených k jejich uložení. Ve skladech pak docházelo k dalšímu třídění věcí a k jejich oceňování. Tyto činnosti museli z rozkazu Ústředny vykonávat zaměstnanci Židovské náboženské obce.

Různé sklady uchovávaly majetek různého druhu a kvality. Existovaly sklady uměleckých předmětů, knih, šicích strojů, potravin, porcelánu a skla, rukavic, plynových sporáků, hudebních či lékařských nástrojů a mnohé další, jejichž specializace se vytvářela postupně v souvislosti se vzrůstajícím objemem předmětů, které bylo nutné spravovat a evidovat. Zvyšující se počet opuštěných domácností vedl k nutnosti navýšit i počet skladů, ve kterých se movitý majetek deportovaných osob uchovával. Na konci roku 1941 disponovala Treuhandstelle pěti sklady, nicméně již v únoru 1942 vzrostl jejich počet na 19. Na konci roku 1942 spravovala Treuhandstelle již 56 specializovaných skladů, ve většině případů zřízených v objektech původně patřících obětem nacistické perzekuce.